+420 466 672 333 dopos@dopos.cz

Časté dotazy k venkovnímu stínění

Jaká je životnost venkovních žaluzií?

Běžná životnost se odhaduje na 15 – 20 let. Ale třeba na Motolské nemocnici jsou obyčejné „venkovky“ už kolem 30 let. Na showroomu je máme už 7 let a stále jsou jako nové. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči. A v areálu Na Vinici v Pardubicích, kde jsme jich instalovali přes 170 ks jsou již 10 let a plně funkční, drží barvu.

Životnost žaluzií ovlivňuje podnebí, způsob a frekvenci používání a také na údržbě. Když jezdíte s autem do servisu, tak máte jistotu, že je v pořádku. A stejně je to s venkovními žaluziemi. Jednou za 5 let je fajn zkontrolovat, jestli jsou všechna lanka v pořádku.

Je možné screenové rolety zavěsit na okna tak, aby vzniklo boční stínění?

Ano. Často to řešíme třeba u zahradních pergol, kdy je potřeba zamezit prostupu palčivých paprsků zapadajícího slunce. Screenová roleta se jednoduše namontuje na boční stěnu.

Jaká je maximální možná výška bočního stínění?

Záleží na typu bočního stínění, který zvolíte. Pokud chcete boční stínění pomocí rolety, která se bude vytahovat zprava doleva či naopak, je maximální možná výška 2 metry.

U pergol pak můžete zvolit také klasické roletové stínění seshora dolů, kdy může být rozměr až 3 x 3 m. A to už plocha větší než standardní garážová vrata.

Můžu si nechat namontovat venkovní stínění až po tom, co mám hotovou fasádu.

Ano, můžete. Ale má to svá ale. Záleží na tom, jaký typ venkovního stínění máte na mysli. Třeba markýzy se instalují až po dokončení fasády. U venkovních rolet to taky velký problém nebude. Problém nastává až u venkovních žaluzií, se kterými byste měli počítat už v projektu. Dodatečná montáž venkovních žaluzií na fasádu je komplikovaná a na domě to nevypadá vůbec pěkně. Navíc si uberete až 25 cm z okna, žaluzie mají totiž vysoký nábal. Vhodnou alternativou venkovních žaluzií jsou screenové rolety. Jsou sice dražší, ale mají skvělou funkčnost a vypadají fakt dobře.

Ukázka výšky nábalu venkovních žaluzií.

Jak velký vítr vydrží venkovní rolety?

Rolety vydrží jednou tolik, co žaluzie, klidně i 100 km/h. Díky svému systému uchycení vydrží vichřice i orkány. To je dřív poškodí padající větve, stromy, střechy… Ovšem dnes už ani venkovní žaluzie nezůstávají s odolností proti větru pozadu. Existují už totiž speciální řetězové žaluzie, které mají lamely se speciálním profilem (líp k sobě přilnou a drží). Navíc splňují i určitou třídu bezpečnosti, protože se řetěz uzamkne a s lamelami se nehne.

Uznává pojišťovna venkovní žaluzie či rolety jako bezpečnostní prvek?

V drtivé většině případů nikoliv. Pro zloděje venkovní stínění představuje určitou překážku při vstupu do domu, ale s největší pravděpodobností mu ve vstupu nijak nezabrání. Ale na konkrétní podmínky pojištění své domácnosti se zeptejte přímo ve své pojišťovně.

Montujete venkovní žaluzie?

Ano. Provádíme kompletní instalaci venkovních žaluzií na klíč. K jakémukoliv typu venkovního či vnitřního stínění nabízíme kompletní služby – od prvního poradenství s výběrem vhodného stínění pro váš dům či byt až po předání hotového díla.

Vy jste přímo výrobci nebo venkovní stínění jen prodáváte?

Jsme přímým partnerem předních výrobců stínění – ISOTRA, Climax, Aurol, Alumax. Produkty těchto společností se ke koncovému zákazníkovi vždy dostanou pouze přes partnery. Poskytujeme kompletní služby na klíč a zajišťujeme odborné montáže všech typů stínění. Máme však vlastní výrobu sítí proti hmyzu.

Chceme snížit teplotu v bytě – je lepší venkovní žaluzie nebo venkovní roleta?

Univerzální odpověď na tuto otázku neexistuje. Každý typ venkovního stínění zadrží určité procento tepla a nepustí ho dovnitř. Musíte se rozhodnout podle jiných výhod – u rolet je plusem naprostá tma, když potřebuje spát ve dne, u žaluzií můžete zase plynule regulovat světlo. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu stínění, v létě vám určitě pomůže při sklopení či zatažení částečně udržet chlad v interiéru.

Developer tvrdí, že mám už smůlu, že se mi venkovní žaluzie do kastlíku nevejdou, nepočítali s nimi v projektu – je to pravda?

My věříme, že každá situace má své řešení. Toto je ale individuální problém, ke kterému potřebujeme znát víc informací, takže nás neváhejte kontaktovat.

Obecně platí, že s venkovním stíněním byste měli počítat už při projektu. A nevěřte těm, kteří řeknou, že se vám to tam „nějak vejde“. Nevejde. Většinou je pro nábal lamel venkovní žaluzie potřeba i 25 cm. Pokud opravdu bojujete s místem, bude pro vás jednodušší zvolit venkovní rolety.

A tohle všechno se musí schovat…

Chci screenové rolety, ale mám přípravu na venkovní žaluzie, vadí to?

Nevadí. Důležité je, že máte alespoň nějakou přípravu. O zbytek se už postaráme.

Mají venkovní žaluzie požární odolnost?

Protipožární odolnost žaluzie nemají, protože visí na páskách, které v případě požáru ihned přehoří a žaluzie se zhroutí.

Stále jste nenašli odpověď na svou otázku? Tak nám napište a my se ozveme.

Zdarma pro vás zpracujeme nabídku, nebo představíme všechny dostupné produkty. Ozveme se vám zpět obratem, nejpozději následující pracovní den. Vaše kontakty nikomu třetímu nepředáme.

  (můžete připojit více souborů najednou, max. 10 Mb)

  Tučně zvýrazněné položky jsou povinné.

  Vaše údaje nikomu nepředáváme. Ochrana osobních údajů

  Inspirujte se v naší fotogalerii venkovního stínění

  Pevné spojení rámu

  Zasklívací lišty jsou pevně spojené pomocí systému Hoffmanovy rybiny. Robustní spojky zaručují stabilní konstrukci rámu, která dlouhodobě dobře drží tvar. Díky tomu je výrobek odolnější a nevznikají na něm pohledové vady.

   

   

   

  Dřevěná okna Oknotherm jsou vyrobena dílcovou metodou

  Dřevěná okna a dveře jsou vyrobené speciální dílcovou metodou

  Rámy vyrobené dílcovou metodou

  Dřevěné rámy oken a dveří se vyrábí náročnou dílcovou metodou, díky které mají vynikající kvalitu a životnost. Každý díl rámu i křídel se hloubkově ošetřuje proti dřevokazným houbám a hnilobě – dřevo tak vydrží dlouho krásné.

  1) Díly prochází hloubkovou impregnací. Máčíme je v biocidním roztoku, který zaručí, že dřevo nezmodrá ani ho nenapadnou houby nebo hniloba.

  2) Zkompletované rámy máčíme v barevném roztoku, který jim dodá příjemný vzhled.

  3) Finální povrchovou úpravu zajišťuje silná vrstva kvalitní lazury.

  Bezbariérové provedení

  Naše dveře a HS portály mají ultra nízký práh, který instalujeme do jedné roviny s podlahou.

  Díky tomu přirozeně propojíme interiér s terasou – a průchod dveřmi je pohodlný a plynulý.

  Lícování rámu a křídla hliníkového okna Oknotherm

  Ukázka lícování u profilu Heroal W 77

  Hliníková okna Oknotherm lícování

  Lícování oken v detailu

  Vnější plocha rámu a křídlo jsou lícované

  Naše hliníková okna a dveře jsou promyšlené do posledního detailu. Rám a křídlo okna vytvářejí rovinu, která zvenčí působí velmi moderním a estetickým dojmem.

   

  Hliníková okna Oknotherm - velkoformátová

  Velkoformátová okna dodají budově svěží a vzdušný vzhled

  Velkoformátová skla

  Hliníková okna a dveře vám rádi dodáme v rozměru až 2,5 x 3,5 m. Velká skleněná plocha dodá vaší stavbě elegantní a moderní vzhled.

  Maximální velikost zasklené plochy závisí také použitém profilu – každý má jinou nosnost. Hliníkové profily unesou sklo až do hmotnosti 500 kg,

  hliníkové profily LOP (lehkého obvodového pláště) až 1000 kg.

   

  Okna Oknotherm během zimy

  Okna Oknotherm výborně izolují i v tuhých mrazech

  Kvalitní podkladový profil

  Hliníková a plastová okna i dveře dodáváme s vysoce izolačním podkladním profilem z purenitu. Jde o moderní materiál na bázi PUR pěny, který skvěle brání úniku tepla.

  Podkladní profil z purenitu (o tloušťce 50 mm) dosahuje součinitele prostupu tepla Up = 1,45 W/m2 K, v kombinaci s extrudovaným polystyrénem dokonce Up = 0,81 W/m2 K

   

   

  Technicky sražená hrana

  Sklo oken a dveří speciálně obrábíme tak, aby bylo odolnější a snáze se s ním manipulovalo.

  Hrany izolačního skla nejsou řezané, ale technicky sražené. Díky této úpravě na nich nevznikají podlomy a ostrá místa – okna a dveře tak lépe vzdorují tepelnému lomu.

   

   

  Plastové profily třídy A mají silnější stěny

  Plastové profily třídy A mají silnější stěny

  Plastové profily třídy A nepustí dovnitř hluk ani chlad

  Plastové profily třídy A nevpustí dovnitř hluk ani chlad

  Plastové profily nejvyšší třídy A

  Plastová okna a dveře z naší nabídky mají vysoce kvalitními profily třídy A, které splňují kritéria normy ČSN EN 12608. Silnostěnné profily třídy A dodáváme s garantovanou tloušťkou stěn 3 mm, což jim propůjčuje vynikající izolační vlastnosti. Propouštějí například o 4 dB méně hluku než profily třídy B.

  Navíc jsou také pevnější – profily třídy A mají o 20 % vyšší nosnost a pevnost rohů než profily třídy B. Dosahují také o 12 % nižšího průhybu a kroucení.

   

  Hliníkové opláštění

  Hliníkové opláštění zajistí plastovým oknům Oknotherm vyšší odolnost vůči povětrnostním vlivům. Chrání plastové rámy před negativními účinky slunečního svitu a vysokých teplot, takže jsou odolnější vůči deformacím. Slouží také jako kovový štít proti kroupám či námraze, které by mohly poškodit povrch rámu.

  Hliníkové profily vám navíc dodáme v kterémkoliv odstínu ze vzorníku RAL barev, takže okno dokonale sladíte se zbytkem stavby. Prášková barva se speciální technikou nanáší na povrch hliníkového pláště a dále ošetřuje, aby zůstala dlouho krásná.

  Trojité těsnění zaručí vysoký stupeň ochrany

  Trojité těsnění zaručí vysoký stupeň ochrany

  Kvalitní těsnění zlepšuje izolaci plastových oken

  Kvalitní těsnění zlepšuje izolaci oken

  Trojité těsnění

  Vybraná plastová okna Oknotherm mají celkem 3 účinná těsnění:

  > 2 dorazová těsnění, která izolují prostor mezi rámem a křídlem okna (čísla 1, 3 na schématu)

  > 1 středové těsnění (č. 2 na schématu), které dělí prostor mezi rámem a křídlem na 2 části

  Středové těsnění vytváří efektivní bariéru vůči hluku i úniku tepla. Okna se středovým těsněním proto mají lepší hodnoty prostupu tepla a zvukové izolace než okna vybavená pouze klasickým dorazovým těsněním.

   

   

  Technicky sražená hrana odstraňuje podlomy a ostré rohy hran, kde je sklo necitlivější na vznik tepelného lomu. Technicky sražená hrana zlepšuje mechanické vlastnosti skla oproti standardně řezanému sklu a zvyšuje bezpečnost při manipulaci se sklem. Jedná se o nadstandartní opracování hrany skla, kterou dodáváme zdarma z výše uvedených důvodů.