+420 466 672 333 dopos@dopos.cz

Časté dotazy k venkovnímu stínění

Jaká je životnost venkovních žaluzií?

Běžná životnost se odhaduje na 15 – 20 let. Ale třeba na Motolské nemocnici jsou obyčejné „venkovky“ už kolem 30 let. Na showroomu je máme už 7 let a stále jsou jako nové. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči. A v areálu Na Vinici v Pardubicích, kde jsme jich instalovali přes 170 ks jsou již 10 let a plně funkční, drží barvu.

Životnost žaluzií ovlivňuje podnebí, způsob a frekvenci používání a také na údržbě. Když jezdíte s autem do servisu, tak máte jistotu, že je v pořádku. A stejně je to s venkovními žaluziemi. Jednou za 5 let je fajn zkontrolovat, jestli jsou všechna lanka v pořádku.

Je možné screenové rolety zavěsit na okna tak, aby vzniklo boční stínění?

Ano. Často to řešíme třeba u zahradních pergol, kdy je potřeba zamezit prostupu palčivých paprsků zapadajícího slunce. Screenová roleta se jednoduše namontuje na boční stěnu.

Jaká je maximální možná výška bočního stínění?

Záleží na typu bočního stínění, který zvolíte. Pokud chcete boční stínění pomocí rolety, která se bude vytahovat zprava doleva či naopak, je maximální možná výška 2 metry.

U pergol pak můžete zvolit také klasické roletové stínění seshora dolů, kdy může být rozměr až 3 x 3 m. A to už plocha větší než standardní garážová vrata.

Můžu si nechat namontovat venkovní stínění až po tom, co mám hotovou fasádu.

Ano, můžete. Ale má to svá ale. Záleží na tom, jaký typ venkovního stínění máte na mysli. Třeba markýzy se instalují až po dokončení fasády. U venkovních rolet to taky velký problém nebude. Problém nastává až u venkovních žaluzií, se kterými byste měli počítat už v projektu. Dodatečná montáž venkovních žaluzií na fasádu je komplikovaná a na domě to nevypadá vůbec pěkně. Navíc si uberete až 25 cm z okna, žaluzie mají totiž vysoký nábal. Vhodnou alternativou venkovních žaluzií jsou screenové rolety. Jsou sice dražší, ale mají skvělou funkčnost a vypadají fakt dobře.

Ukázka výšky nábalu venkovních žaluzií.

Jak velký vítr vydrží venkovní rolety?

Rolety vydrží jednou tolik, co žaluzie, klidně i 100 km/h. Díky svému systému uchycení vydrží vichřice i orkány. To je dřív poškodí padající větve, stromy, střechy… Ovšem dnes už ani venkovní žaluzie nezůstávají s odolností proti větru pozadu. Existují už totiž speciální řetězové žaluzie, které mají lamely se speciálním profilem (líp k sobě přilnou a drží). Navíc splňují i určitou třídu bezpečnosti, protože se řetěz uzamkne a s lamelami se nehne.

Uznává pojišťovna venkovní žaluzie či rolety jako bezpečnostní prvek?

V drtivé většině případů nikoliv. Pro zloděje venkovní stínění představuje určitou překážku při vstupu do domu, ale s největší pravděpodobností mu ve vstupu nijak nezabrání. Ale na konkrétní podmínky pojištění své domácnosti se zeptejte přímo ve své pojišťovně.

Montujete venkovní žaluzie?

Ano. Provádíme kompletní instalaci venkovních žaluzií na klíč. K jakémukoliv typu venkovního či vnitřního stínění nabízíme kompletní služby – od prvního poradenství s výběrem vhodného stínění pro váš dům či byt až po předání hotového díla.

Vy jste přímo výrobci nebo venkovní stínění jen prodáváte?

Jsme přímým partnerem předních výrobců stínění – ISOTRA, Climax, Aurol, Alumax. Produkty těchto společností se ke koncovému zákazníkovi vždy dostanou pouze přes partnery. Poskytujeme kompletní služby na klíč a zajišťujeme odborné montáže všech typů stínění. Máme však vlastní výrobu sítí proti hmyzu.

Chceme snížit teplotu v bytě – je lepší venkovní žaluzie nebo venkovní roleta?

Univerzální odpověď na tuto otázku neexistuje. Každý typ venkovního stínění zadrží určité procento tepla a nepustí ho dovnitř. Musíte se rozhodnout podle jiných výhod – u rolet je plusem naprostá tma, když potřebuje spát ve dne, u žaluzií můžete zase plynule regulovat světlo. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu stínění, v létě vám určitě pomůže při sklopení či zatažení částečně udržet chlad v interiéru.

Developer tvrdí, že mám už smůlu, že se mi venkovní žaluzie do kastlíku nevejdou, nepočítali s nimi v projektu – je to pravda?

My věříme, že každá situace má své řešení. Toto je ale individuální problém, ke kterému potřebujeme znát víc informací, takže nás neváhejte kontaktovat.

Obecně platí, že s venkovním stíněním byste měli počítat už při projektu. A nevěřte těm, kteří řeknou, že se vám to tam „nějak vejde“. Nevejde. Většinou je pro nábal lamel venkovní žaluzie potřeba i 25 cm. Pokud opravdu bojujete s místem, bude pro vás jednodušší zvolit venkovní rolety.

A tohle všechno se musí schovat…

Chci screenové rolety, ale mám přípravu na venkovní žaluzie, vadí to?

Nevadí. Důležité je, že máte alespoň nějakou přípravu. O zbytek se už postaráme.

Mají venkovní žaluzie požární odolnost?

Protipožární odolnost žaluzie nemají, protože visí na páskách, které v případě požáru ihned přehoří a žaluzie se zhroutí.

Stále jste nenašli odpověď na svou otázku? Tak nám napište a my se ozveme.

Zdarma pro vás zpracujeme nabídku, nebo představíme všechny dostupné produkty. Ozveme se vám zpět obratem, nejpozději následující pracovní den. Vaše kontakty nikomu třetímu nepředáme.

    (můžete připojit více souborů najednou, max. 10 Mb)

    Tučně zvýrazněné položky jsou povinné.

    Vaše údaje nikomu nepředáváme. Ochrana osobních údajů

    Inspirujte se v naší fotogalerii venkovního stínění