+420 466 672 333 dopos@dopos.cz

Větrné a otřesové čidlo pro markýzy

Větrná čidla ochrání markýzu při nenadálém větru

Markýzy potřebují chránit především před silným nárazovým větrem. Ten na mě má dopad podobný, jako třeba náraz auta do domu. Proto se u markýz používá primárně čidlo otřesové. Bývá bezdrátové a montuje se přímo na výpadový profil markýzy (tedy na „konec jejího výsuvu“), kde je otřes vždy nejsilnější.

Otřesové čidlo na markýze

Jakmile čidlo zaznamená silný otřes, bezprostředně odešle signál motoru a ten začne markýzu zatahovat. Rychle se tak zmenšuje plocha, na kterou může působit vítr a markýza (i vše pod ní) je ochráněné. Otřesové čidlo rozhodně doporučujeme pro každou markýzu. My využíváme ověřená čidla Somfy.

Pro markýzy doporučujeme i větrné čidlo. To funguje záměrně s několikaminutovým „zpožděním“. Až když vítr po dobu např. 10 minut stabilně fouká vyšší rychlostí, tak teprve odešle pokyn k zatažení markýzy. A až bude vítr zase po určitou dobu slabý, tak případně umožní markýzy vysunout. Zpoždění je nastavené proto, aby se markýza neustále nezatahovala a nevytahovala.

Ukázka instalace větrného čidla

Větrné čidlo – ukázka instalace.

Naše markýzy obecně odolají stabilnímu větru i o síle třídy 2 dle EN 13659 nebo třídy 5 dle stupnice Beaufort. Umožňují to kvalitní tkaniny, masivní konstrukce a kotvení na více bodů za pomoci nosného profilu. Doporučujeme ovšem si takový zážitek nechat ujít, nanejvýš se podívat na video. Ono už i při 30 km/h větru se markýza tváří jako plachta na stěžni.

Ukázka (ne naše, někde z U.S.), co musí vydržet markýza, když nastoupí vítr a nic ji nezatáhne.

TIP: u venkovních žaluzií (či rolet) je to s čidly jinak. Pro hliníkové žaluzie i rolety se otřesová čidla nedají použít. Na druhou stranu mají výhodu, že jsou před oknem, o které se za větru mohou „opřít“.  Používají se tedy čidla větrná.

Na montáži záleží

Odolnost markýzy vůči větru záleží také na správné montáži. Obecně ji zvyšuje využití nosného profilu. Ten umožňuje ukotvit markýzu do podkladu na více místech. Nosný profil bývá „nutností“ pro větší markýzy (Olivia, Dakota), zvlášť na domech z porobetonu. Naopak montáž střední markýzy (Scrigno, Segno, Emma) do věnce nebo překladu se bez nosného profilu může obejít.

Zvláštní kategorií je pak montáž „pergolových markýz“. Ty mají podpůrné stojiny a tkanina je vedená bočnicemi a extra napnutá. Nemá pak tak vysoké nároky na ukotvení. Příkladem je Pergolino od Stobagu.

 

Barev a typů markýz umíme víc. Inspirujte se.

Dodáváme markýzy na balkony, terasy, pergoly i zimní zahrady. Vybranou markýzu profesionálně namontujeme, nastavíme a napojíme na chytrou domácnost Somfy.

Zadejte nám nezávaznou poptávku

  (můžete připojit více souborů najednou, max. 10 Mb)

  Tučně zvýrazněné položky jsou povinné.

  Vaše údaje nikomu nepředáváme. Ochrana osobních údajů

  Pevné spojení rámu

  Zasklívací lišty jsou pevně spojené pomocí systému Hoffmanovy rybiny. Robustní spojky zaručují stabilní konstrukci rámu, která dlouhodobě dobře drží tvar. Díky tomu je výrobek odolnější a nevznikají na něm pohledové vady.

   

   

   

  Dřevěná okna Oknotherm jsou vyrobena dílcovou metodou

  Dřevěná okna a dveře jsou vyrobené speciální dílcovou metodou

  Rámy vyrobené dílcovou metodou

  Dřevěné rámy oken a dveří se vyrábí náročnou dílcovou metodou, díky které mají vynikající kvalitu a životnost. Každý díl rámu i křídel se hloubkově ošetřuje proti dřevokazným houbám a hnilobě – dřevo tak vydrží dlouho krásné.

  1) Díly prochází hloubkovou impregnací. Máčíme je v biocidním roztoku, který zaručí, že dřevo nezmodrá ani ho nenapadnou houby nebo hniloba.

  2) Zkompletované rámy máčíme v barevném roztoku, který jim dodá příjemný vzhled.

  3) Finální povrchovou úpravu zajišťuje silná vrstva kvalitní lazury.

  Bezbariérové provedení

  Naše dveře a HS portály mají ultra nízký práh, který instalujeme do jedné roviny s podlahou.

  Díky tomu přirozeně propojíme interiér s terasou – a průchod dveřmi je pohodlný a plynulý.

  Lícování rámu a křídla hliníkového okna Oknotherm

  Ukázka lícování u profilu Heroal W 77

  Hliníková okna Oknotherm lícování

  Lícování oken v detailu

  Vnější plocha rámu a křídlo jsou lícované

  Naše hliníková okna a dveře jsou promyšlené do posledního detailu. Rám a křídlo okna vytvářejí rovinu, která zvenčí působí velmi moderním a estetickým dojmem.

   

  Hliníková okna Oknotherm - velkoformátová

  Velkoformátová okna dodají budově svěží a vzdušný vzhled

  Velkoformátová skla

  Hliníková okna a dveře vám rádi dodáme v rozměru až 2,5 x 3,5 m. Velká skleněná plocha dodá vaší stavbě elegantní a moderní vzhled.

  Maximální velikost zasklené plochy závisí také použitém profilu – každý má jinou nosnost. Hliníkové profily unesou sklo až do hmotnosti 500 kg,

  hliníkové profily LOP (lehkého obvodového pláště) až 1000 kg.

   

  Okna Oknotherm během zimy

  Okna Oknotherm výborně izolují i v tuhých mrazech

  Kvalitní podkladový profil

  Hliníková a plastová okna i dveře dodáváme s vysoce izolačním podkladním profilem z purenitu. Jde o moderní materiál na bázi PUR pěny, který skvěle brání úniku tepla.

  Podkladní profil z purenitu (o tloušťce 50 mm) dosahuje součinitele prostupu tepla Up = 1,45 W/m2 K, v kombinaci s extrudovaným polystyrénem dokonce Up = 0,81 W/m2 K

   

   

  Technicky sražená hrana

  Sklo oken a dveří speciálně obrábíme tak, aby bylo odolnější a snáze se s ním manipulovalo.

  Hrany izolačního skla nejsou řezané, ale technicky sražené. Díky této úpravě na nich nevznikají podlomy a ostrá místa – okna a dveře tak lépe vzdorují tepelnému lomu.

   

   

  Plastové profily třídy A mají silnější stěny

  Plastové profily třídy A mají silnější stěny

  Plastové profily třídy A nepustí dovnitř hluk ani chlad

  Plastové profily třídy A nevpustí dovnitř hluk ani chlad

  Plastové profily nejvyšší třídy A

  Plastová okna a dveře z naší nabídky mají vysoce kvalitními profily třídy A, které splňují kritéria normy ČSN EN 12608. Silnostěnné profily třídy A dodáváme s garantovanou tloušťkou stěn 3 mm, což jim propůjčuje vynikající izolační vlastnosti. Propouštějí například o 4 dB méně hluku než profily třídy B.

  Navíc jsou také pevnější – profily třídy A mají o 20 % vyšší nosnost a pevnost rohů než profily třídy B. Dosahují také o 12 % nižšího průhybu a kroucení.

   

  Hliníkové opláštění

  Hliníkové opláštění zajistí plastovým oknům Oknotherm vyšší odolnost vůči povětrnostním vlivům. Chrání plastové rámy před negativními účinky slunečního svitu a vysokých teplot, takže jsou odolnější vůči deformacím. Slouží také jako kovový štít proti kroupám či námraze, které by mohly poškodit povrch rámu.

  Hliníkové profily vám navíc dodáme v kterémkoliv odstínu ze vzorníku RAL barev, takže okno dokonale sladíte se zbytkem stavby. Prášková barva se speciální technikou nanáší na povrch hliníkového pláště a dále ošetřuje, aby zůstala dlouho krásná.

  Trojité těsnění zaručí vysoký stupeň ochrany

  Trojité těsnění zaručí vysoký stupeň ochrany

  Kvalitní těsnění zlepšuje izolaci plastových oken

  Kvalitní těsnění zlepšuje izolaci oken

  Trojité těsnění

  Vybraná plastová okna Oknotherm mají celkem 3 účinná těsnění:

  > 2 dorazová těsnění, která izolují prostor mezi rámem a křídlem okna (čísla 1, 3 na schématu)

  > 1 středové těsnění (č. 2 na schématu), které dělí prostor mezi rámem a křídlem na 2 části

  Středové těsnění vytváří efektivní bariéru vůči hluku i úniku tepla. Okna se středovým těsněním proto mají lepší hodnoty prostupu tepla a zvukové izolace než okna vybavená pouze klasickým dorazovým těsněním.

   

   

  Technicky sražená hrana odstraňuje podlomy a ostré rohy hran, kde je sklo necitlivější na vznik tepelného lomu. Technicky sražená hrana zlepšuje mechanické vlastnosti skla oproti standardně řezanému sklu a zvyšuje bezpečnost při manipulaci se sklem. Jedná se o nadstandartní opracování hrany skla, kterou dodáváme zdarma z výše uvedených důvodů.