Pobočka Přelouč má v pátek 29.9. zavřeno. Děkujeme za pochopení.

+420 466 672 333 dopos@dopos.cz

Větrné a otřesové čidlo pro markýzy

Větrná čidla ochrání markýzu při nenadálém větru

Markýzy potřebují chránit především před silným nárazovým větrem. Ten na mě má dopad podobný, jako třeba náraz auta do domu. Proto se u markýz používá primárně čidlo otřesové. Bývá bezdrátové a montuje se přímo na výpadový profil markýzy (tedy na „konec jejího výsuvu“), kde je otřes vždy nejsilnější.

Otřesové čidlo na markýze

Jakmile čidlo zaznamená silný otřes, bezprostředně odešle signál motoru a ten začne markýzu zatahovat. Rychle se tak zmenšuje plocha, na kterou může působit vítr a markýza (i vše pod ní) je ochráněné. Otřesové čidlo rozhodně doporučujeme pro každou markýzu. My využíváme ověřená čidla Somfy.

Pro markýzy doporučujeme i větrné čidlo. To funguje záměrně s několikaminutovým „zpožděním“. Až když vítr po dobu např. 10 minut stabilně fouká vyšší rychlostí, tak teprve odešle pokyn k zatažení markýzy. A až bude vítr zase po určitou dobu slabý, tak případně umožní markýzy vysunout. Zpoždění je nastavené proto, aby se markýza neustále nezatahovala a nevytahovala.

Ukázka instalace větrného čidla

Větrné čidlo – ukázka instalace.

Naše markýzy obecně odolají stabilnímu větru i o síle třídy 2 dle EN 13659 nebo třídy 5 dle stupnice Beaufort. Umožňují to kvalitní tkaniny, masivní konstrukce a kotvení na více bodů za pomoci nosného profilu. Doporučujeme ovšem si takový zážitek nechat ujít, nanejvýš se podívat na video. Ono už i při 30 km/h větru se markýza tváří jako plachta na stěžni.

Ukázka (ne naše, někde z U.S.), co musí vydržet markýza, když nastoupí vítr a nic ji nezatáhne.

TIP: u venkovních žaluzií (či rolet) je to s čidly jinak. Pro hliníkové žaluzie i rolety se otřesová čidla nedají použít. Na druhou stranu mají výhodu, že jsou před oknem, o které se za větru mohou „opřít“.  Používají se tedy čidla větrná.

Na montáži záleží

Odolnost markýzy vůči větru záleží také na správné montáži. Obecně ji zvyšuje využití nosného profilu. Ten umožňuje ukotvit markýzu do podkladu na více místech. Nosný profil bývá „nutností“ pro větší markýzy (Olivia, Dakota), zvlášť na domech z porobetonu. Naopak montáž střední markýzy (Scrigno, Segno, Emma) do věnce nebo překladu se bez nosného profilu může obejít.

Zvláštní kategorií je pak montáž „pergolových markýz“. Ty mají podpůrné stojiny a tkanina je vedená bočnicemi a extra napnutá. Nemá pak tak vysoké nároky na ukotvení. Příkladem je Pergolino od Stobagu.

 

Barev a typů markýz umíme víc. Inspirujte se.

Dodáváme markýzy na balkony, terasy, pergoly i zimní zahrady. Vybranou markýzu profesionálně namontujeme, nastavíme a napojíme na chytrou domácnost Somfy.

Zadejte nám nezávaznou poptávku

    (můžete připojit více souborů najednou, max. 10 Mb)

    Tučně zvýrazněné položky jsou povinné.

    Vaše údaje nikomu nepředáváme. Ochrana osobních údajů