+420 466 672 333 dopos@dopos.cz

Jaké vybrat markýzy proti dešti

Ochrana před deštěm u nepromokavých markýz závisí na kvalitě její tkaniny, vypnutí markýzy, jejích rozměrech a bočním zavětrování.

 1. Tkanina (nikoli látka) musí být velmi pevná, aby se dala dostatečně vypnout, impregnovaná, aby odpuzovala vodu a byla chráněná před plísní, a mít stálobarevné barvy.
 2. Výsuvný mechanismus markýzy musí tkaninu perfektně vypnout ve všech směrech, aby voda mohla stákat a nedělala těžké „lavory“, které by mohly ohrozit stabilitu markýzy.
 3. Šířka i výsuv markýzy by měly významně přesahovat prostor, ve kterém chcete sedět, aby na vás nepadaly kapky kvůli větru.
 4. Proto doporučujeme řešit i boční zavětrování, třeba screenovou roletou. A použít výsuvný volán.

Všechno uvedené splňují a proti mrholení a běžnému dešti vám poslouží jakákoli naše markýza na terasu či balkon, obecně spíše kazetové markýzy.

TIP: podívejte se na orientační ceny markýz

Pokud počítáte s posezením pod markýzou za průtrže mračen či častějších silných dešťů, doporučujeme spíše markýzu s podpůrnou konstrukcí (Pergolino nebo Vitalii) a nebo hliníkovou pergolu ať už s lamelami nebo pevnou střechou.

Na okraj: Proč by výsuvné markýzy neměly zadržovat velké množství vody?

Představte si, že na markýze vám bude pobíhat takové pěkné, vykrmené 150 kilové prasátko. To by markýze asi nedělalo dobře. A stejné je to se zadrženou vodou. Při nejčastějším rozměru markýzy 3×5 metrů by pouhý 1 cm  vody znamenal zatížení 150 kg. Při 2 cm vody už je zatížení kolem 300 kg a to už by znamenalo vysoké nároky na pevnost a nosnost kotvicí zdi. Proto se proti silnému dešti nepoužívají klasické výsuvné markýzy, ale markýzy s podpůrnou konstrukcí.

Tip # 1: Markýza Olivia – proti přeháňkám a lehkému dešti

Pokud hledáte markýzu proti běžným přeháňkám a lehkému dešti, vyberte si jakoukoli – kazetovou, výsuvnou, od Isotry, na balkon i terasu. My máme rádi a doporučujeme Olivii. A také Dakotu. Obě jsou elegantní, odkáží zastínit velkou plochu a svinutou látku chrání kazeta. Vydrží tak léta krásné a barevné. Ale pozor, pokud bude bouřka a nebo začnou padat trakaře, musí se zatáhnout. K tomu poslouží otřesové čidlo.

Markýza Olivia

Markýza Olivia

Podobně vám proti májovému dešti poslouží i markýza Dakota. Samozřejmě roztažená. V tomto případě skvěle pomůže boční stěna, která chrání před bočním deštěm.

Cena markýz proti dešti

Cena nepromokavé markýzy, 3500 x 2500 mm, bez kazety:  s manuálním ovládáním (na kliku) pořídíte už kolem 15-16.000 korun, s motorovým ovládáním cca 21-25 tisíc korun.

Nepromokavou markýzu 3500 x 2500 mm v kazetovém provedení pořídíte orientačně za cenu cca 28-29 tisíc korun (ovládání na kliku), nebo za 35-37 tisíc korun (na motor).

Podívejte se na podrobnější orientační ceny markýz proti dešti.

Tip # 2: Baldachýnové markýzy a markýzy s podpůrnou konstrukcí

Pergolino od Stobagu se hodí i pro větší terasy a pergoly, umíme je doplnit o LED osvětlení a boční odtok vody.

Markýza Pergolino na terase rodinného domu

Markýza Pergolino na terase rodinného domu

Rozměry nepromokavých markýz

Markýzy i pergoly proti dešti dodáváme vždy přesně na míru. A samozřejmě umíme i běžné typizované rozměry 4×3, 5x4m a další do maximálního rozměru 7×4 metry. Spřežené markýzy a pergoly až do šířky 13 metrů.

Podobnou variantou je nepromokavá Markýzo-Pergola Vitalia.

Tip # 3: Nejlepší nepromokavá markýza je pergola

Lamelovou pergolu oceníte, pokud jste rádi na čerstvém vzduchu za každého počasí. Když ji „zavřete“, nepropustí ani paprsek, ani kapku, ani vločku sněhu. Boky můžete doplnit o screenové rolety, které jsou zevnitř průhledné, ovšem zvenku vám zajistí soukromí.

Hliníková konstrukce je elegantní, vydrží roky krásná a schová všechny kabely, motor, osvětlení a odvede vodu. Pohodlné ovládání přes mobil i klasický ovladač nebo chytrou domácnost Somfy. Nejraději máme pergolu ARTOSI od Isotry. Ostatně přijeďte si na ní posedět a osahat její ovládání na showroom v Přelouči.

Novinkou roku je lamelová pergola ARTOSI.

Máme i klasickou hliníkovou pergolu s pevnou střechou z polykarbonátu nebo tvrzeného skla. Markýza proti slunci se pak umístí nad ni. Z pergoly se dá vytvořit i elegantní zimní zahrada.

Hliníková pergola proti dešti

Hliníková pergola s pevnou střechou proti dešti

Líbí se vám?

Zavolejte nám o konzultaci nebo radu na 466 672 333 nebo napište pro nezávazný návrh a kalkulaci. Proč nám?

✓ poradíme si i s náročnými podmínkami – členité okolí domu, velké rozměry, napojení na chytrou domácnost Somfy

✓ vše si osaháte u nás na showroomu

✓ máme vlastní zkušené a precizní montéry

✓ přijedeme k vám všude v okolí Prahy, Liberce, Pardubic, Kolína, Hradce Králové, Českých Budějovic

✓ uděláme vše na klíč

Tipy z praxe

A co by měla splňovat markýza pro posezení za lehkého mrholení?

 • odpuzovat vodu
 • zabraňovat usazování nečistot
 • sama se čistit
 • neplesnivět ani za náročných podmínek
 • nepropouštět škodlivé UV záření
 • chránit před spálením dostatečným UV filtrem
 • zůstat léta stejně pěkně barevná, jako nová

Větší rozměr markýzy lépe ochrání

Vyplatí se vyrobit markýzu aspoň o metr delší než je terasa. Při mrholení s větrem by jinak zmokli lidé sedící na kraji. Kratší markýza by vás neochránila ani před sluncem v pozdějších odpoledních hodinách.

Velkou roli hraje sklon markýzy

Markýzy mají různé úhly sklonu od 5° do 45°a různé možnosti naklápění. Podle svitu slunečních paprsků zvolíte nejvhodnější sklon. Ještě větší sklon 0° do 135° mívají většinou balkonové markýzy, protože se montují pod balkon sousedů a musí krýt „nízké“ slunce. Sklon jde dodatečně upravit.

Co vše si dále ujasnit?

 • barevné provedení markýzy
 • požadovaný sklon markýzy
 • způsob ovládání (ruční, elektrické)
 • potřeba větrného čidla
 • požadovanou životnost

Druhy markýz

Markýzy na terasu

Pro terasy se hodí kazetové i klasické markýzy. Kazetové markýzy zvolte v případě, že markýza není krytá. Pokud je markýza schovaná pod krovem nebo střechou bude dostačující klasická markýza. Cenový rozdíl mezi nezakrytou a kazetovou markýzou může být až 50%. Pořídit si je můžete až do rozměru 7 x 4 metry.

Balkonové markýzy

Na balkónech se markýza uchycuje do zdi nebo stropu. Sklon látky můžete regulovat pomocí výsuvných ramen, která nastavíte buď v úhlu 0 – 90° nebo 0 – 135°. Jestliže je markýza shora krytá, bude vám stačit klasická, látková markýza. V opačném případě zvolte kazetovou markýzu.

Markýzy pro zimní zahrady

Zastínění zimních zahrad je královská disciplína. Často se kombinují speciální markýzy či mediterány, plisované žaluzie, klasické rolety a sítě proti hmyzu. Nejlépe uděláte, pokud se poradíte s odborníkem.

Zadejte nám nezávaznou poptávku

  (můžete připojit více souborů najednou, max. 10 Mb)

  Tučně zvýrazněné položky jsou povinné.

  Vaše údaje nikomu nepředáváme. Ochrana osobních údajů