+420 466 672 333 dopos@dopos.cz

Jaké vybrat markýzy proti dešti

Proti dešti jsou určené pergolové markýzy – Mediterány a nebo rovnou bioklimatické pergoly

Chcete si pořídit výsuvnou markýzu proti velkému dešti? Máme pro vás špatnou zprávu. Klasická markýza vás před silným deštěm neochrání. Látková markýza není deštník a z principu fungování smí odolat pouze krátkým a méně vydatným přeháňkám.

Proč výsuvné markýzy nesmí zadržovat velké množství vody?

Představte si, že na markýze vám bude pobíhat takové pěkné, vykrmené 150 kilové prasátko. To by markýze asi nedělalo dobře. A stejné je to se zadrženou vodou. Při nejčastějším rozměru markýzy 3×5 metrů by pouhý 1 cm  vody znamenal zatížení 150 kg. Při 2 cm vody už je zatížení kolem 300 kg a to už by znamenalo vysoké nároky na pevnost a nosnost kotvicí zdi. Proto se proti silnému dešti nepoužívají klasické výsuvné markýzy, ale markýzy s podpůrnou konstrukcí.

Nejlepší nepromokavá markýza je lamelová pergola

Lamelovou pergolu oceníte, pokud jste rádi na čerstvém vzduchu za každého počasí. Když ji „zavřete“, nepropustí ani paprsek, ani kapku, ani vločku sněhu. Boky můžete doplnit o screenové rolety, které jsou zevnitř průhledné, ovšem zvenku vám zajistí soukromí. Hliníková konstrukce je elegantní, vydrží roky krásná a schová všechny kabely, motor, osvětlení a odvede vodu. Pohodlné ovládání přes mobil i klasický ovladač nebo chytrou domácnost Somfy. Nejraději máme pergolu ARTOSI od Isotry. Ostatně přijeďte si na ní posedět a osahat její ovládání na showroom v Přelouči.

Novinkou roku 2020 je lamelová pergola ARTOSI.

Druhá volba ochrany před deštěm je pergolová markýza, neboli Mediterána

Mediterána  má podobnou nosnou konstrukci jako pergola a kvůli odtoku vody má mírný sklon. Místo střechy je na její konstrukci zavěšená PVC látka, která nepropustí ani kapku vody. Její další důležitou vlastností je, že nepropustí ani teplo ani škodlivé sluneční záření.
Mediterána je oproti markýze významně odolnější proti větru. Velkou výhodou je, že jde vyrobit i velký rozměr a může být samostatně stojící. Nevýhodou je její vyšší pořizovací cena. Pokud u vás často prší, je to třeba několikrát do týdne, investice se vám do dražší mediterány vyplatí. Alternativou k markýze na pergolu může být klasicky zastřešená pergola.

Jak mediterány vypadají? Fotogalerie

Jakou markýzu vybrat pro posezení za lehkého mrholení?

Pokud u vás prší jen občas a hustý déšť vás vždy spolehlivě zažene domů, nemusíte nutně pořizovat mediteránu nebo pevnou stříšku. Ochranu před sluncem a krátkodobým mrholením vám perfektně zajistí i klasická výsuvná markýza. Co by měla zvládnout?

 • odpuzovat vodu
 • zabraňovat usazování nečistot
 • sama se čistit
 • neplesnivět ani za náročných podmínek
 • nepropouštět škodlivé UV záření
 • chránit před spálením dostatečným UV filtrem
 • zůstat léta stejně pěkně barevná, jako nová

Větší rozměr markýzy lépe ochrání

Vyplatí se vyrobit markýzu aspoň o metr delší než je terasa. Při mrholení s větrem by jinak zmokli lidé sedící na kraji. Kratší markýza by vás neochránila ani před sluncem v pozdějších odpoledních hodinách.

Velkou roli hraje sklon markýzy

Markýzy mají různé úhly sklonu od 5° do 45°a různé možnosti naklápění. Podle svitu slunečních paprsků zvolíte nejvhodnější sklon. Ještě větší sklon 0° do 135° mívají většinou balkonové markýzy, protože se montují pod balkon sousedů a musí krýt „nízké“ slunce. Sklon jde dodatečně upravit.

Co vše si dále ujasnit?

 • barevné provedení markýzy
 • požadovaný sklon markýzy
 • způsob ovládání (ruční, elektrické)
 • potřeba větrného čidla
 • požadovanou životnost

Druhy markýz

Markýzy na terasu

Pro terasy se hodí kazetové i klasické markýzy. Kazetové markýzy zvolte v případě, že markýza není krytá. Pokud je markýza schovaná pod krovem nebo střechou bude dostačující klasická markýza. Cenový rozdíl mezi nezakrytou a kazetovou markýzou může být až 50%. Pořídit si je můžete až do rozměru 7 x 4 metry.

Balkonové markýzy

Na balkónech se markýza uchycuje do zdi nebo stropu. Sklon látky můžete regulovat pomocí výsuvných ramen, která nastavíte buď v úhlu 0 – 90° nebo 0 – 135°. Jestliže je markýza shora krytá, bude vám stačit klasická, látková markýza. V opačném případě zvolte kazetovou markýzu.

Markýzy pro zimní zahrady

Zastínění zimních zahrad je královská disciplína. Často se kombinují speciální markýzy či mediterány, plisované žaluzie, klasické rolety a sítě proti hmyzu. Nejlépe uděláte, pokud se poradíte s odborníkem.

Zadejte nám nezávaznou poptávku

  (můžete připojit více souborů najednou, max. 10 Mb)

  Tučně zvýrazněné položky jsou povinné.

  Vaše údaje nikomu nepředáváme. Ochrana osobních údajů