+420 466 672 333 dopos@dopos.cz

Jaké vybrat markýzy proti dešti

Výsuvné markýzy primárně slouží jako stínění a ochrana před sluncem. Naše markýzy si poradí i s mrholením a slabým deštěm; poslouží vám jakákoli naše markýza na terasu či balkon, obecně spíše kazetové markýzy.

Ale pozor, déšť často provází i silný nebo nárazový vítr a ten už výsuvným markýzám vadí. Markýzu je pak nutné zatáhnout, ať už manuálně nebo automaticky pomocí otřesového čidla.

Pokud počítáte s posezením pod markýzou za průtrže mračen či za větru, doporučujeme spíše markýzu s podpůrnou konstrukcí (Pergolino nebo Vitalii) a nebo hliníkovou pergolu ať už s lamelami nebo pevnou střechou. Nejlépe doplněné o boční screenové rolety, které chrání před větrem i kapkami deště nesenými větrem.

Tip # 1: Baldachýnové markýzy a markýzy s podpůrnou konstrukcí

Pergolino od Stobagu se hodí i pro větší terasy a pergoly, umíme je doplnit o LED osvětlení a boční odtok vody.

Markýza Pergolino na terase rodinného domu

Markýza Pergolino na terase rodinného domu

Rozměry nepromokavých markýz

Markýzy i pergoly proti dešti dodáváme vždy přesně na míru. A samozřejmě umíme i běžné typizované rozměry 4×3, 5x4m a další do maximálního rozměru 7×4 metry. Spřežené markýzy a pergoly až do šířky 13 metrů.

Podobnou variantou je nepromokavá Markýzo-Pergola Vitalia.

Tip # 2: Markýza Olivia – proti slunci, přeháňkám a lehkému deštíku

Pokud hledáte markýzu proti přeháňkám a lehkému dešti, vyberte si jakoukoli – kazetovou, výsuvnou, od Isotry, na balkon i terasu. My máme rádi a doporučujeme Olivii. A také Dakotu. Obě jsou elegantní, odkáží zastínit velkou plochu a svinutou látku chrání kazeta. Vydrží tak léta krásné a barevné. Ale pozor, pokud bude bouřka a nebo začnou padat trakaře, musí se zatáhnout. K tomu poslouží otřesové čidlo.

Markýza Olivia

Markýza Olivia

Podobně vám proti májovému dešti poslouží i markýza Dakota. Samozřejmě roztažená. V tomto případě skvěle pomůže boční stěna, která chrání před bočním deštěm.

Míra ochrany před deštěm u nepromokavých markýz závisí na kvalitě její tkaniny, vypnutí markýzy, jejích rozměrech a bočním zavětrování.

 1. Tkanina (nikoli látka) musí být velmi pevná, aby se dala dostatečně vypnout, impregnovaná, aby odpuzovala vodu a byla chráněná před plísní, a mít aplikované stálobarevné barvy.
 2. Výsuvný mechanismus markýzy musí tkaninu perfektně napnout, aby voda mohla odtékat.
 3. Šířka i výsuv markýzy by měly významně přesahovat prostor, ve kterém chcete sedět, aby na vás nepadaly kapky kvůli větru.
 4. Proto doporučujeme řešit i boční zavětrování, třeba screenovou roletou. A použít výsuvný volán.

Cena markýz proti dešti

Cena nepromokavé markýzy, 3500 x 2500 mm, bez kazety:  s manuálním ovládáním (na kliku) pořídíte už kolem 15-16.000 korun, s motorovým ovládáním cca 21-25 tisíc korun.

Nepromokavou markýzu 3500 x 2500 mm v kazetovém provedení pořídíte orientačně za cenu cca 28-29 tisíc korun (ovládání na kliku), nebo za 35-37 tisíc korun (na motor).

Podívejte se na podrobnější orientační ceny markýz proti dešti.

Tip # 3: Nejlepší nepromokavá markýza je pergola

Lamelovou pergolu oceníte, pokud jste rádi na čerstvém vzduchu za každého počasí. Když ji „zavřete“, nepropustí ani paprsek, ani kapku, ani vločku sněhu. Boky můžete doplnit o screenové rolety, které jsou zevnitř průhledné, ovšem zvenku vám zajistí soukromí.

Hliníková konstrukce je elegantní, vydrží roky krásná a schová všechny kabely, motor, osvětlení a odvede vodu. Pohodlné ovládání přes mobil i klasický ovladač nebo chytrou domácnost Somfy. Nejraději máme pergolu ARTOSI od Isotry. Ostatně přijeďte si na ní posedět a osahat její ovládání na showroom v Přelouči.

Novinkou roku je lamelová pergola ARTOSI.

Máme i klasickou hliníkovou pergolu s pevnou střechou z polykarbonátu nebo tvrzeného skla. Markýza proti slunci se pak umístí nad ni. Z pergoly se dá vytvořit i elegantní zimní zahrada.

Hliníková pergola proti dešti

Hliníková pergola s pevnou střechou proti dešti

Líbí se vám?

Zavolejte nám o konzultaci nebo radu na 466 672 333 nebo napište pro nezávazný návrh a kalkulaci. Proč nám?

✓ poradíme si i s náročnými podmínkami – členité okolí domu, velké rozměry, napojení na chytrou domácnost Somfy

✓ vše si osaháte u nás na showroomu

✓ máme vlastní zkušené a precizní montéry

✓ přijedeme k vám všude v okolí Prahy, Liberce, Pardubic, Kolína, Hradce Králové, Českých Budějovic

✓ uděláme vše na klíč

Tipy z praxe

A co by měla splňovat markýza pro posezení za lehkého mrholení?

 • odpuzovat vodu
 • zabraňovat usazování nečistot
 • sama se čistit
 • neplesnivět ani za náročných podmínek
 • nepropouštět škodlivé UV záření
 • chránit před spálením dostatečným UV filtrem
 • zůstat léta stejně pěkně barevná, jako nová

Větší rozměr markýzy lépe ochrání

Vyplatí se vyrobit markýzu aspoň o metr delší než je terasa. Při mrholení s větrem by jinak zmokli lidé sedící na kraji. Kratší markýza by vás neochránila ani před sluncem v pozdějších odpoledních hodinách.

Velkou roli hraje sklon markýzy

Markýzy mají různé úhly sklonu od 5° do 45°a různé možnosti naklápění. Podle svitu slunečních paprsků zvolíte nejvhodnější sklon. Ještě větší sklon 0° do 135° mívají většinou balkonové markýzy, protože se montují pod balkon sousedů a musí krýt „nízké“ slunce. Sklon jde dodatečně upravit.

Co vše si dále ujasnit?

 • barevné provedení markýzy
 • požadovaný sklon markýzy
 • způsob ovládání (ruční, elektrické)
 • potřeba větrného čidla
 • požadovanou životnost

Druhy markýz

Markýzy na terasu

Pro terasy se hodí kazetové i klasické markýzy. Kazetové markýzy zvolte v případě, že markýza není krytá. Pokud je markýza schovaná pod krovem nebo střechou bude dostačující klasická markýza. Cenový rozdíl mezi nezakrytou a kazetovou markýzou může být až 50%. Pořídit si je můžete až do rozměru 7 x 4 metry.

Balkonové markýzy

Na balkónech se markýza uchycuje do zdi nebo stropu. Sklon látky můžete regulovat pomocí výsuvných ramen, která nastavíte buď v úhlu 0 – 90° nebo 0 – 135°. Jestliže je markýza shora krytá, bude vám stačit klasická, látková markýza. V opačném případě zvolte kazetovou markýzu.

Markýzy pro zimní zahrady

Zastínění zimních zahrad je královská disciplína. Často se kombinují speciální markýzy či mediterány, plisované žaluzie, klasické rolety a sítě proti hmyzu. Nejlépe uděláte, pokud se poradíte s odborníkem.

Zadejte nám nezávaznou poptávku

  (můžete připojit více souborů najednou, max. 10 Mb)

  Tučně zvýrazněné položky jsou povinné.

  Vaše údaje nikomu nepředáváme. Ochrana osobních údajů

  Pevné spojení rámu

  Zasklívací lišty jsou pevně spojené pomocí systému Hoffmanovy rybiny. Robustní spojky zaručují stabilní konstrukci rámu, která dlouhodobě dobře drží tvar. Díky tomu je výrobek odolnější a nevznikají na něm pohledové vady.

   

   

   

  Dřevěná okna Oknotherm jsou vyrobena dílcovou metodou

  Dřevěná okna a dveře jsou vyrobené speciální dílcovou metodou

  Rámy vyrobené dílcovou metodou

  Dřevěné rámy oken a dveří se vyrábí náročnou dílcovou metodou, díky které mají vynikající kvalitu a životnost. Každý díl rámu i křídel se hloubkově ošetřuje proti dřevokazným houbám a hnilobě – dřevo tak vydrží dlouho krásné.

  1) Díly prochází hloubkovou impregnací. Máčíme je v biocidním roztoku, který zaručí, že dřevo nezmodrá ani ho nenapadnou houby nebo hniloba.

  2) Zkompletované rámy máčíme v barevném roztoku, který jim dodá příjemný vzhled.

  3) Finální povrchovou úpravu zajišťuje silná vrstva kvalitní lazury.

  Bezbariérové provedení

  Naše dveře a HS portály mají ultra nízký práh, který instalujeme do jedné roviny s podlahou.

  Díky tomu přirozeně propojíme interiér s terasou – a průchod dveřmi je pohodlný a plynulý.

  Lícování rámu a křídla hliníkového okna Oknotherm

  Ukázka lícování u profilu Heroal W 77

  Hliníková okna Oknotherm lícování

  Lícování oken v detailu

  Vnější plocha rámu a křídlo jsou lícované

  Naše hliníková okna a dveře jsou promyšlené do posledního detailu. Rám a křídlo okna vytvářejí rovinu, která zvenčí působí velmi moderním a estetickým dojmem.

   

  Hliníková okna Oknotherm - velkoformátová

  Velkoformátová okna dodají budově svěží a vzdušný vzhled

  Velkoformátová skla

  Hliníková okna a dveře vám rádi dodáme v rozměru až 2,5 x 3,5 m. Velká skleněná plocha dodá vaší stavbě elegantní a moderní vzhled.

  Maximální velikost zasklené plochy závisí také použitém profilu – každý má jinou nosnost. Hliníkové profily unesou sklo až do hmotnosti 500 kg,

  hliníkové profily LOP (lehkého obvodového pláště) až 1000 kg.

   

  Okna Oknotherm během zimy

  Okna Oknotherm výborně izolují i v tuhých mrazech

  Kvalitní podkladový profil

  Hliníková a plastová okna i dveře dodáváme s vysoce izolačním podkladním profilem z purenitu. Jde o moderní materiál na bázi PUR pěny, který skvěle brání úniku tepla.

  Podkladní profil z purenitu (o tloušťce 50 mm) dosahuje součinitele prostupu tepla Up = 1,45 W/m2 K, v kombinaci s extrudovaným polystyrénem dokonce Up = 0,81 W/m2 K

   

   

  Technicky sražená hrana

  Sklo oken a dveří speciálně obrábíme tak, aby bylo odolnější a snáze se s ním manipulovalo.

  Hrany izolačního skla nejsou řezané, ale technicky sražené. Díky této úpravě na nich nevznikají podlomy a ostrá místa – okna a dveře tak lépe vzdorují tepelnému lomu.

   

   

  Plastové profily třídy A mají silnější stěny

  Plastové profily třídy A mají silnější stěny

  Plastové profily třídy A nepustí dovnitř hluk ani chlad

  Plastové profily třídy A nevpustí dovnitř hluk ani chlad

  Plastové profily nejvyšší třídy A

  Plastová okna a dveře z naší nabídky mají vysoce kvalitními profily třídy A, které splňují kritéria normy ČSN EN 12608. Silnostěnné profily třídy A dodáváme s garantovanou tloušťkou stěn 3 mm, což jim propůjčuje vynikající izolační vlastnosti. Propouštějí například o 4 dB méně hluku než profily třídy B.

  Navíc jsou také pevnější – profily třídy A mají o 20 % vyšší nosnost a pevnost rohů než profily třídy B. Dosahují také o 12 % nižšího průhybu a kroucení.

   

  Hliníkové opláštění

  Hliníkové opláštění zajistí plastovým oknům Oknotherm vyšší odolnost vůči povětrnostním vlivům. Chrání plastové rámy před negativními účinky slunečního svitu a vysokých teplot, takže jsou odolnější vůči deformacím. Slouží také jako kovový štít proti kroupám či námraze, které by mohly poškodit povrch rámu.

  Hliníkové profily vám navíc dodáme v kterémkoliv odstínu ze vzorníku RAL barev, takže okno dokonale sladíte se zbytkem stavby. Prášková barva se speciální technikou nanáší na povrch hliníkového pláště a dále ošetřuje, aby zůstala dlouho krásná.

  Trojité těsnění zaručí vysoký stupeň ochrany

  Trojité těsnění zaručí vysoký stupeň ochrany

  Kvalitní těsnění zlepšuje izolaci plastových oken

  Kvalitní těsnění zlepšuje izolaci oken

  Trojité těsnění

  Vybraná plastová okna Oknotherm mají celkem 3 účinná těsnění:

  > 2 dorazová těsnění, která izolují prostor mezi rámem a křídlem okna (čísla 1, 3 na schématu)

  > 1 středové těsnění (č. 2 na schématu), které dělí prostor mezi rámem a křídlem na 2 části

  Středové těsnění vytváří efektivní bariéru vůči hluku i úniku tepla. Okna se středovým těsněním proto mají lepší hodnoty prostupu tepla a zvukové izolace než okna vybavená pouze klasickým dorazovým těsněním.

   

   

  Technicky sražená hrana odstraňuje podlomy a ostré rohy hran, kde je sklo necitlivější na vznik tepelného lomu. Technicky sražená hrana zlepšuje mechanické vlastnosti skla oproti standardně řezanému sklu a zvyšuje bezpečnost při manipulaci se sklem. Jedná se o nadstandartní opracování hrany skla, kterou dodáváme zdarma z výše uvedených důvodů.