+420 466 672 333 dopos@dopos.cz

JAK VYBRAT PLASTOVÁ OKNA?

Chystáte-li se ve své domácnosti nebo firmě vyměnit stará okna za nová, zcela jistě budou plastová okna tou nejlepší volbou splňující vaše požadavky snad ve všech ohledech. Plastová okna jsou levná, mají značnou tvarovou i barevnou stálost a vyznačují se mimořádnými tepelně-izolačními vlastnostmi. Jinými slovy plastová okna disponují nejlepším poměrem cena versus výkon.

Vždy je však vhodné obrátit se nejprve na odborníky, kteří zhodnotí lokální podmínky a poradí vám jaká okna zvolit. Popřípadě navštivte vzorkovou prodejnu Dopos, kde se vám technik bude rád věnovat.

Izolační schopnosti plastových oken

Tepelná izolace je tím nejdůležitějším parametrem, který bude ovlivňovat nejen komfort v místnosti, ale také vaše investice do vytápění. Co byste měli při volbě tepelně-izolačních schopností zohlednit a jaká technická opatření byste měli zvážit:

Izolační skla plastových oken

Plastová okna se vyrábějí buď s dvojskly, nebo s trojskly. Nejčastěji jsou plněná inertním plynem argonem, který je z pohledu tepelné izolace vhodnější než vzduch. Čím více vrstev skla s pokovanou vrstvou (oxidy kovu nanesené na povrch skla), tím je vyšší tepelná izolace. Ty nejvyšší modely plastových oken se tak hodí i pro pasivní stavby. Izolační dvojskla jsou oproti tomu vhodná do panelových domů.

Nevýhodou okenních křídel s izolačními trojskly je vyšší hmotnost, která způsobuje větší opotřebení kování. Izolační trojskla rovněž propouštějí méně UV záření a tak se v domácnosti může hůře dařit pokojovým květinám. Zvažte, v jaké lokalitě bydlíte a jestli skutečně potřebujete nejvyšší modely s nejúčinnější tepelnou izolací. Zbytečně naddimenzovaná plastová okna sice budou sloužit spolehlivě, ale mohou být zbytečně nákladnou investicí, když by izolační dvojskla ve vaší lokalitě splnila stejnou službu.

Komorový systém rámů plastových oken

Komory v rámech plastových oken jsou vzduchové kapsy neboli dutiny plněné vzduchem nebo izolačním materiálem, jenž mají za úkol omezovat tepelnou vodivost PVC, ze kterého jsou okna vyrobena. Komory tak přerušují ono vodivé spojení a rozdíly teplot (vnější a vnitřní) nemají tendenci se vyrovnávat. Čím více komor v rámu okna, tím lepší izolační vlastnosti rámu plastového okna, zvláště pokud si vyberete profily třídy A. Opět zvažte, jak nízká je průměrná roční teplota ve vaší lokalitě a podle toho volte komorový systém.

Hluková izolace plastových oken

Plastová okna také plní funkci hlukové izolace. Čím silnější je vnější vrstvené sklo, tím vyšší mírou hlukové izolace obecně disponuje. Nicméně vše je ovlivněno lokálními podmínkami a je vhodné nejprve kontaktovat odborníky, aby zhodnotili a analyzovali možnosti stavby, prostředí a mnohé další vlivy. Tato okna jsou vhodná například do domů a bytů u rušných silnic a podobně.

Funkce plastových oken

Pokud plastová okna zcela zavřete, hermeticky utěsní místnost. Totéž platí u všech typů nových oken. Jenže každá stavba potřebuje takzvaně dýchat a nevětrané stavby vlhnou a rychleji chátrají. Proto byste mezi základními funkcemi oken měli požadovat mikro-ventilaci. Ta umožní ponechat opticky zavřená okna a přitom je zajištěno dýchání.

Design plastových oken

Plastová okna si můžete vybrat v mnoha dekorech a barevných variantách. Imitace dřeva či barevnévarianty vám dávají velkou svobodu v rozhodnutí, jaká plastová okna zvolíte a jaká budou vašemu domu nebo bytu nejvíce slušet. Co se týče tvarů hran, i zde máte několik variant a je zcela na vás, které se vám líbí nejvíce.

V případě, že potřebujete s výběrem plastových oken poradit, neváhejte a kontaktujte nás. Poradíme vám jak s ideální tepelnou izolací pro vaši lokalitu, tak i s dalšími možnostmi a schopnostmi oken.