+420 466 672 333 dopos@dopos.cz

JAK VYBRAT PLASTOVÁ OKNA?

Chystáte-li se ve své domácnosti nebo firmě vyměnit stará okna za nová, zcela jistě budou plastová okna tou nejlepší volbou splňující vaše požadavky snad ve všech ohledech. Plastová okna jsou levná, mají značnou tvarovou i barevnou stálost a vyznačují se mimořádnými tepelně-izolačními vlastnostmi. Jinými slovy plastová okna disponují nejlepším poměrem cena versus výkon.

Vždy je však vhodné obrátit se nejprve na odborníky, kteří zhodnotí lokální podmínky a poradí vám jaká okna zvolit. Popřípadě navštivte vzorkovou prodejnu Dopos, kde se vám technik bude rád věnovat.

Izolační schopnosti plastových oken

Tepelná izolace je tím nejdůležitějším parametrem, který bude ovlivňovat nejen komfort v místnosti, ale také vaše investice do vytápění. Co byste měli při volbě tepelně-izolačních schopností zohlednit a jaká technická opatření byste měli zvážit:

Izolační skla plastových oken

Plastová okna se vyrábějí buď s dvojskly, nebo s trojskly. Nejčastěji jsou plněná inertním plynem argonem, který je z pohledu tepelné izolace vhodnější než vzduch. Čím více vrstev skla s pokovanou vrstvou (oxidy kovu nanesené na povrch skla), tím je vyšší tepelná izolace. Ty nejvyšší modely plastových oken se tak hodí i pro pasivní stavby. Izolační dvojskla jsou oproti tomu vhodná do panelových domů.

Nevýhodou okenních křídel s izolačními trojskly je vyšší hmotnost, která způsobuje větší opotřebení kování. Izolační trojskla rovněž propouštějí méně UV záření a tak se v domácnosti může hůře dařit pokojovým květinám. Zvažte, v jaké lokalitě bydlíte a jestli skutečně potřebujete nejvyšší modely s nejúčinnější tepelnou izolací. Zbytečně naddimenzovaná plastová okna sice budou sloužit spolehlivě, ale mohou být zbytečně nákladnou investicí, když by izolační dvojskla ve vaší lokalitě splnila stejnou službu.

Komorový systém rámů plastových oken

Komory v rámech plastových oken jsou vzduchové kapsy neboli dutiny plněné vzduchem nebo izolačním materiálem, jenž mají za úkol omezovat tepelnou vodivost PVC, ze kterého jsou okna vyrobena. Komory tak přerušují ono vodivé spojení a rozdíly teplot (vnější a vnitřní) nemají tendenci se vyrovnávat. Čím více komor v rámu okna, tím lepší izolační vlastnosti rámu plastového okna, zvláště pokud si vyberete profily třídy A. Opět zvažte, jak nízká je průměrná roční teplota ve vaší lokalitě a podle toho volte komorový systém.

Hluková izolace plastových oken

Plastová okna také plní funkci hlukové izolace. Čím silnější je vnější vrstvené sklo, tím vyšší mírou hlukové izolace obecně disponuje. Nicméně vše je ovlivněno lokálními podmínkami a je vhodné nejprve kontaktovat odborníky, aby zhodnotili a analyzovali možnosti stavby, prostředí a mnohé další vlivy. Tato okna jsou vhodná například do domů a bytů u rušných silnic a podobně.

Funkce plastových oken

Pokud plastová okna zcela zavřete, hermeticky utěsní místnost. Totéž platí u všech typů nových oken. Jenže každá stavba potřebuje takzvaně dýchat a nevětrané stavby vlhnou a rychleji chátrají. Proto byste mezi základními funkcemi oken měli požadovat mikro-ventilaci. Ta umožní ponechat opticky zavřená okna a přitom je zajištěno dýchání.

Design plastových oken

Plastová okna si můžete vybrat v mnoha dekorech a barevných variantách. Imitace dřeva či barevnévarianty vám dávají velkou svobodu v rozhodnutí, jaká plastová okna zvolíte a jaká budou vašemu domu nebo bytu nejvíce slušet. Co se týče tvarů hran, i zde máte několik variant a je zcela na vás, které se vám líbí nejvíce.

V případě, že potřebujete s výběrem plastových oken poradit, neváhejte a kontaktujte nás. Poradíme vám jak s ideální tepelnou izolací pro vaši lokalitu, tak i s dalšími možnostmi a schopnostmi oken.

Pevné spojení rámu

Zasklívací lišty jsou pevně spojené pomocí systému Hoffmanovy rybiny. Robustní spojky zaručují stabilní konstrukci rámu, která dlouhodobě dobře drží tvar. Díky tomu je výrobek odolnější a nevznikají na něm pohledové vady.

 

 

 

Dřevěná okna Oknotherm jsou vyrobena dílcovou metodou

Dřevěná okna a dveře jsou vyrobené speciální dílcovou metodou

Rámy vyrobené dílcovou metodou

Dřevěné rámy oken a dveří se vyrábí náročnou dílcovou metodou, díky které mají vynikající kvalitu a životnost. Každý díl rámu i křídel se hloubkově ošetřuje proti dřevokazným houbám a hnilobě – dřevo tak vydrží dlouho krásné.

1) Díly prochází hloubkovou impregnací. Máčíme je v biocidním roztoku, který zaručí, že dřevo nezmodrá ani ho nenapadnou houby nebo hniloba.

2) Zkompletované rámy máčíme v barevném roztoku, který jim dodá příjemný vzhled.

3) Finální povrchovou úpravu zajišťuje silná vrstva kvalitní lazury.

Bezbariérové provedení

Naše dveře a HS portály mají ultra nízký práh, který instalujeme do jedné roviny s podlahou.

Díky tomu přirozeně propojíme interiér s terasou – a průchod dveřmi je pohodlný a plynulý.

Lícování rámu a křídla hliníkového okna Oknotherm

Ukázka lícování u profilu Heroal W 77

Hliníková okna Oknotherm lícování

Lícování oken v detailu

Vnější plocha rámu a křídlo jsou lícované

Naše hliníková okna a dveře jsou promyšlené do posledního detailu. Rám a křídlo okna vytvářejí rovinu, která zvenčí působí velmi moderním a estetickým dojmem.

 

Hliníková okna Oknotherm - velkoformátová

Velkoformátová okna dodají budově svěží a vzdušný vzhled

Velkoformátová skla

Hliníková okna a dveře vám rádi dodáme v rozměru až 2,5 x 3,5 m. Velká skleněná plocha dodá vaší stavbě elegantní a moderní vzhled.

Maximální velikost zasklené plochy závisí také použitém profilu – každý má jinou nosnost. Hliníkové profily unesou sklo až do hmotnosti 500 kg,

hliníkové profily LOP (lehkého obvodového pláště) až 1000 kg.

 

Okna Oknotherm během zimy

Okna Oknotherm výborně izolují i v tuhých mrazech

Kvalitní podkladový profil

Hliníková a plastová okna i dveře dodáváme s vysoce izolačním podkladním profilem z purenitu. Jde o moderní materiál na bázi PUR pěny, který skvěle brání úniku tepla.

Podkladní profil z purenitu (o tloušťce 50 mm) dosahuje součinitele prostupu tepla Up = 1,45 W/m2 K, v kombinaci s extrudovaným polystyrénem dokonce Up = 0,81 W/m2 K

 

 

Technicky sražená hrana

Sklo oken a dveří speciálně obrábíme tak, aby bylo odolnější a snáze se s ním manipulovalo.

Hrany izolačního skla nejsou řezané, ale technicky sražené. Díky této úpravě na nich nevznikají podlomy a ostrá místa – okna a dveře tak lépe vzdorují tepelnému lomu.

 

 

Plastové profily třídy A mají silnější stěny

Plastové profily třídy A mají silnější stěny

Plastové profily třídy A nepustí dovnitř hluk ani chlad

Plastové profily třídy A nevpustí dovnitř hluk ani chlad

Plastové profily nejvyšší třídy A

Plastová okna a dveře z naší nabídky mají vysoce kvalitními profily třídy A, které splňují kritéria normy ČSN EN 12608. Silnostěnné profily třídy A dodáváme s garantovanou tloušťkou stěn 3 mm, což jim propůjčuje vynikající izolační vlastnosti. Propouštějí například o 4 dB méně hluku než profily třídy B.

Navíc jsou také pevnější – profily třídy A mají o 20 % vyšší nosnost a pevnost rohů než profily třídy B. Dosahují také o 12 % nižšího průhybu a kroucení.

 

Hliníkové opláštění

Hliníkové opláštění zajistí plastovým oknům Oknotherm vyšší odolnost vůči povětrnostním vlivům. Chrání plastové rámy před negativními účinky slunečního svitu a vysokých teplot, takže jsou odolnější vůči deformacím. Slouží také jako kovový štít proti kroupám či námraze, které by mohly poškodit povrch rámu.

Hliníkové profily vám navíc dodáme v kterémkoliv odstínu ze vzorníku RAL barev, takže okno dokonale sladíte se zbytkem stavby. Prášková barva se speciální technikou nanáší na povrch hliníkového pláště a dále ošetřuje, aby zůstala dlouho krásná.

Trojité těsnění zaručí vysoký stupeň ochrany

Trojité těsnění zaručí vysoký stupeň ochrany

Kvalitní těsnění zlepšuje izolaci plastových oken

Kvalitní těsnění zlepšuje izolaci oken

Trojité těsnění

Vybraná plastová okna Oknotherm mají celkem 3 účinná těsnění:

> 2 dorazová těsnění, která izolují prostor mezi rámem a křídlem okna (čísla 1, 3 na schématu)

> 1 středové těsnění (č. 2 na schématu), které dělí prostor mezi rámem a křídlem na 2 části

Středové těsnění vytváří efektivní bariéru vůči hluku i úniku tepla. Okna se středovým těsněním proto mají lepší hodnoty prostupu tepla a zvukové izolace než okna vybavená pouze klasickým dorazovým těsněním.

 

 

Technicky sražená hrana odstraňuje podlomy a ostré rohy hran, kde je sklo necitlivější na vznik tepelného lomu. Technicky sražená hrana zlepšuje mechanické vlastnosti skla oproti standardně řezanému sklu a zvyšuje bezpečnost při manipulaci se sklem. Jedná se o nadstandartní opracování hrany skla, kterou dodáváme zdarma z výše uvedených důvodů.